Aktuality

Teplo z drevenej štiepky si získava priazeň. Aj u vlády

S vykurovaním drevnou štiepkou začínali v tlmačských strojárňach v roku 2000. Náklady na rekonštrukciu kotla sa im vrátili v priebehu dvoch rokov. V súčasnosti záujem o štiepku narastá. Na konferencii v Leviciach jej výrobu podporil aj premiér Fico.

LEVICE, TLMAČE. Začiatkom roka, keď bol na Slovensko zablokovaný prívod plynu z Ruska cez Ukrajinu, sa s väčšou naliehavosťou začalo hovoriť o alternatívnych zdrojoch energií. Jedným z nich je drevná štiepka, ktorou už niekoľko rokov vykurujú aj SES Tlmače. Jej najväčším producentom na Slovensku je levický závod Biomasa. Drevnou štiepkou sa zaoberali účastníci celoslovenskej konferencie 16. marca v Leviciach.

Hľadajú alternatívne zdroje
„Slovensko patrí medzi štáty, ktoré nemajú plyn, ropu ani dostatočné zásoby uhlia,“ vysvetlil premiér Robert Fico dôvody, pre ktoré sa vláda zaoberá hľadaním alternatívnych zdrojov. Na konferencii Lesná biomasa – perspektívny zdroj energie, ktorá bola 16. marca v Leviciach, ďalej konkretizoval: „Vláda víta orientáciu na solárnu, geotermálnu energiu či energiu z malých vodných elektrární. Zámer využiť drevnú biomasu oceňujeme po skomplikovaní dodávok plynu.“
 

Rýchla návratnosť
Biomasa je hmota stromov, ktorá nie je využiteľná v papierenskom priemysle. Oceňujú ju však výrobcovia tepla. „S drevnou štiepkou sme začínali v roku 2000. Rekonštrukcia kotla z hnedého uhlia na štiepku nás stála okolo sedem miliónov korún, vrátila sa v priebehu dvoch rokov,“ konštatuje Tibor Lengyel, vedúci sekcie Energetika SES Tlmače. Vykurujú ňou celý závod, v časoch silných mrazov haly dokurujú plynovými žiaričmi. Vyše 20-tisíc ton štiepky im dodáva z väčšej časti závod Biomasa Levice, menšou mierou sa podieľajú miestni dodávatelia. Využívajú tvrdé dreviny, ako je buk, agát, dub a cer, pričom najväčšiu výhrevnosť majú prvé dve. Za najväčší nedostatok je považovaná prepravná vzdialenosť, ktorá každým rokom zvyšuje cenu štiepky. Do tlmačských strojární ju dovážajú z okruhu 50 kilometrov. V roku 2000 stála tona 890 korún, aktuálna cena je 1400 korún, čo je 46 eur.

Nevyužité zdroje
„Slovensko je tretia najlesnatejšia krajina Európy. Porasty drevín sú na dvoch miliónoch hektároch štátnych a neštátnych lesov. Takzvané biele plochy, čo sú bývalé pasienky, ktoré spustli a samonáletmi zarástli, sú na 275-tisíc hektároch,“ opísal stav na konferencii Stanislav Becík, minister pôdohospodárstva. Práve biele plochy sú podľa neho perspektívnym zdrojom biomasy. Patria k nim aj vetrolamy, aleje a porasty, ktoré sú špeciálne zakladané na tento účel.
 

Biomasa nahradí aj ropu
Podľa šéfa pôdohospodárov výroba štiepky nie je lacnou záležitosťou. Becík ju navrhuje podporiť cez dotácie pre výrobu energií z alternatívnych zdrojov, a to vo výške 5 eur na tonu. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek kompenzovanie cien energie z biomasy odôvodnil tým, že zo štiepky vyrobená energia je 2,7 až 15-krát vyššia ako energia z jadra alebo fosilných palív. V jej neprospech hovorí nutnosť dopravy štiepky. Naopak plusom podľa Ján Chrbeta, ministra životného prostredia, je, že dva kilogramy biomasy nahradia liter ropy.
 

O výrobu štiepky je záujem
Najväčším výrobcom lesnej štiepky je levický Odštepný závod Biomasa, štátny podnik Lesy SR. Štiepku vyrába od roku 2004, vlani jej vyprodukoval 120-tisíc ton. Levický závod, ktorý má sedem regionálnych stredísk, dodáva až 90 percent biomasy. Podľa slov ministra Jahnátka však evidujú niekoľko desiatok záujemcov, ktorí chcú podnikať vo výrobe štiepky.
JANA NÉMETHOVÁ
.

< BACK