Kontrakt na tretí fluidný kotol do Třinca
Slovenské energetické strojárne, a.s. Tlmače (SES Tlmače) potvrdili svoje postavenie na českom trhu získaním kontraktu na dodávku kotla na spaľovanie čierneho, hnedého uhlia so spoluspaľovaním vysokopecného plynu a biomasy v cirkulujúcej fluidnej vrstve, s výkonom 125 ton pary za hodinu. Na dodanie a inštaláciu kotla bola vypísaná verejná súťaž, ktorú SES Tlmače vyhrali. Kontrakt medzi spoločnosťou Energetika Třinec, a.s. (Česká rep.) a SES Tlmače bol podpísaný 19. apríla 2013 v Třinci.
Para z kotla bude slúžiť na výrobu tepla a elektrickej energie pre potreby spoločnosti Třinecké železárny, a.s. a novopostavený zdroj nahradí po jeho dostavbe existujúci kotol K14. Okrem energetickej otázky sa tým bude riešiť aj ekologický aspekt. Táto investícia v Třinci prispeje ku splneniu emisných limitov podľa EU legislatívy, kedy technológia spaľovania v cirkulujúcej fluidnej vrstve v spolupráci s moderným filtračným zariadením sa bude podieľať na znížení emisií prachových častíc a chemických zlúčenín. Ukončenie projektu a predbežné prevzatie kotlov zákazníkom je plánované v júni 2015. Predpoklad začatia výroby kotlov v SES Tlmače je na prelome rokov 2013 a 2014. Hodnota kontraktu prevyšuje 40 miliónov EUR.
„Pre spoločnosť Energetika Třinec, a.s. sme dodali dva kotly na báze cirkulujúcej fluidnej vrstvy s výkonom po 160 t/h už v rokoch 1995 – 1996, ktoré sú v bezproblémovej prevádzke. Tento nový projekt na dodávku fluidného kotla pre Třinec bude ďalšou významnou referenciou pre SES Tlmače na českom trhu, ktorú chceme využiť i pre ďalšie dnes už pripravované projekty na tomto trhu. Po období určitej stagnácie na tuzemskom trhu, kam počítame i český trh, tu identifikujeme zaujímavé projekty, v ktorých chceme určite maximálne uspieť a potvrdiť svoju silnú, dominantnú pozíciu“ uviedol Martin Paštika, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva SES a.s. Tlmače.